27.03.2019 – Concursul Național Catehetic „Hristos: sufletul satului meu” – finalizat în Protoieria Băilești

Evenimente

Marți, 26 martie 2019, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, la sediul protoieriei Băilești, s-a desfășurat etapa evaluării proiectelor parohiilor din protoierie privind Concursul Național Catehetic Hristos: sufletul satului meu.

Preoții care s-au implicat în organizarea proiectului, parohiile în care copiii au fost implicați, precum și titlul fiecărui proiect, sunt următoarele: Pr. Claudiu Gologan, Parohia Galicea Mare, „Credința începe cu mine”, Pr. Marius Coliță, Parohia Bîrca, Pr. Aurelian Dinuț, Parohia Poiana Mare Nord, Pr. Claudiu Cimpoeru, Parohia Poiana Mare Sud, Pr. Ionel Pîrvu, Parohia Giubega, „Biserica satului meu”, Pr. Laurențiu-Ștefan Popescu, Parohia Bistreț, „Biserica străbună”, Pr. Cătălin Glăvan, Parohia Moțăței I, „Biserica sufletul satului meu de la origini la prezent”, Pr. Mihai-Adrian Ispas, Parohia Caraula, „Hristos-sufletul satului meu”.

Comisia de evaluare a proiectelor a avut membrii următori: Protoiereu Cătălin Neacșu, Pr. Marius-Crinu Mihai și Prof. Veronica-Ionela Catană. După prezentarea activităților de către reprezentanții fiecărui grup parohial participant, comisia a anunțat că cele trei grupuri care vor participa la etapa eparhială de la Craiova sunt următoarele: Parohia Moțăței – locul I; Parohia Galicea Mare – locul al II-lea și Parohia Giubega – locul al III-lea.

La final, Pr. Cătălin Neacșu a mulțumit preoților pentru participare în cadrul acestui concurs și i-a felicitat pe toți cei care au contribuit la realizarea activităților cu tinerii Bisericii noastre. În acest sens, suntem datori să amintim și cadrele didactice implicate și anume: Prof. Veronica Gologan, Prof. Cristina Bardos, Prof. Marian Ghiță, Prof. Ovidiu-Cristian Flueran și Prof. Elena Diplă.


(Doru Marcu)