27.03.2019 – Elevi ai Școlii Gimnaziale Unirea prezenți la Sfânta Liturghie

Evenimente

La inițiativa doamnei Prof. Geanina Boată, elevii clasei a V-a B ai Școlii Gimnaziale Unirea au participat la slujba Vecerniei și la Sfânta Liturghie cu ocazia prăznuirii Bunei Vestiri din data de 25 martie, în biserica cu hramul „Sf. Nicolae” a Parohiei Unirea, Protoieria Băilești. Totodată, potrivit înțelegerii creștine, această zi este dedicată femeii creștine, iar în acest sens tinerii învățăcei au împărțit mărțișoare și semne de carte femeilor prezente în biserică. La momentul rânduit, îmbrăcați în costume populare, tinerii s-au spovedit și s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului Hristos. La final, preoții au mulțumit copiilor pentru participare și doamnei prof. Geanina Boată pentru implicare.


(Doru Marcu)