27.03.2019 – Proiectul „Tradiție și cultură pentru satul meu… în Albeni” – desfășurat în Parohia Albeni, Gorj

Evenimente

La inițiativa părintelui Mihalache Șuncă, tinerii din parohia Albeni, din județul Gorj, au participat în cadrul Concursului „Hristos: sufletul satului meu” cu proiectul „Tradiție și cultură pentru satul meu… în Albeni”. Prezentarea conceptului concursului înaintea tinerilor a avut loc în ziua de 17 februarie, iar prima activitate a constat într-un recital de poezie și de rugăciune, desfășurat în biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din localitate, imediat după Sfânta Liturghie. În data de 3 martie, tinerii au luat parte la o acțiune social-filantropică, prin împărțirea a diferite alimente bătrânilor din sat. În data de 10 martie, în biserică a avut loc o expoziție de icoane, realizată de către tinerii parohiei. Următoarele activități s-au petrecut în zilele de 16 martie – Șezătoare și ateliere de împletit și de brodat, 17 martie – împărțire de alimente unor familii nevoiașe, – 20 martie – prezentare în programul Power Point a satului și a bisericilor din localitate, 23 martie – atelier de realizare a lingurilor de lemn, 24 martie – mic spectacol de muzică și dansuri populare, 25 martie – vizionarea filmului duhovnicesc „Trupul și sufletul”.

În ziua de 26 martie, Pr. Mihalache Șuncă, alături de doamna Prof. Floarea Șuncă și domnul Prof. Troacă Ionuț Daniel, au prezentat realizările proiectului într-un cadru festiv, cu participarea membrilor consiliului parohial și a tinerilor participanți. La final, copiii au avut șansa de a-și scrie impresiile cu privire la activități într-un caiet de amintiri al parohiei din Albeni.(Doru Marcu)