28.03.2019 – Concursul Național Catehetic „Hristos: sufletul satului meu” – finalizat în Protoieria Târgu Cărbunești, Gorj

Evenimente

Ieri, 27 martie 2019, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în sala mare a Protoieriei Târgu Cărbunești a avut loc prezentarea și evaluarea portofoliilor finale ale grupurilor parohiale de tineri înscrise în Concursul Național Catehetic Hristos: sufletul satului meu.

În cuvântul de deschidere, preacucernicul protoiereu Iulian Mărgineanu a accentuat importanța filonului tradițional pentru viața satului românesc. De asemenea, a mulțumit tinerilor implicați în proiect, dar și preoților și profesorilor coordonatori, îndemnându-i să păstreze pe mai departe aceste valori ale spiritualității și culturii românești.

Preoții care s-au implicat în organizarea proiectului, parohiile în care copiii au fost implicați, precum și titlul fiecărui proiect, sunt următoarele: Pr. Mihalache Șuncă, Parohia Albeni, „Tradiție și cultură pentru satul meu…în Albeni”; Pr. Ionuț Ciungu, Parohia Sf. Arh. Mihail și Gavriil-Baia de Fier, „Dragostea de Dumnezeu dăinui-n sătucul meu”; Pr. Dragomir Țicleanu, Parohia Țicleni, „Lăsați copiii să vină la Mine”; Pr. Gabriel Popescu, Parohia Ciocadia, „Hristos-sufletul satului meu”; Pr. Florin Pavel, Parohia Hirișești, „Biserica din satul meu”; Pr. Dumitru Ștoflea și Pr. Nicolae Gogâță, Parohia Polovragi, „Bucuriile credinței în satul meu”; Pr. Valentin Lăcătușu și Pr. Ion Coconețu, Parohia Novaci, „Biserica și satul românesc, unitatea în Hristos”; Pr. Claudiu Pătru, Parohia Hurezani I, „Satul meu-icoană și lumină” și Pr. Ion Spilcă, Parohia Cernădia, „Satul meu-veritabil păstrător al valorilor creștine”.  Prezentările s-au făcut de către reprezentanții grupurilor parohiale, atât în mod verbal, dar și prin utilizarea mijloacelor tehnice, precum prezentarea în Power Point sau clipuri video.

După prezentarea activităților de către reprezentanții fiecărui grup parohial participant, comisia a anunțat cele trei grupuri care vor participa la etapa eparhială de la Craiova și anume: Parohia Albeni – locul I; Parohia Sf. Arh. Mihail și Gavriil-Baia de Fier – locul al II-lea și Parohia Țicleni – locul al III-lea. Portofoliile câștigătoare vor fi depuse la Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei în zilele următoare, alături de fișele de evaluare a proiectelor.


(Doru Marcu)