29.03.2019 – Proiectul „Partea a satului meu” – realizat în Parohia Budieni, Gorj

Evenimente

La sfârșitul lunii martie, tinerii din Parohia Budieni, din Comuna Scoarța, județul Gorj, au avut bucuria de a participa la activități tradiționale, coordonate de către părintele paroh Daniel Ianăși. În ziua de 24 martie, a fost organizată o tradițională clacă în curtea bisericii unde tinerii au văzut cum se realizau costumele tradiționale, cum se făcea pâinea, dar și care sunt obiectele vechi pe care oamenii satului le păstrează cu mult drag. La aceste momente au participat și copiii din programul Casă de tip familial din Scoarța. La finalul acestei activități, participanții au fost serviți cu gogoși de post și cu suc. Următoarea zi, la praznicul creștin „Buna Vestire”, a fost organizat un spectacol artistic, unde s-au interpretat cântece populare, s-au prezentat dansuri tradiționale și s-au evocat personalități importante pentru comunitatea din localitatea gorjeană Scoarța. De asemenea, s-au prezentat eseuri despre satul românesc și s-au recitat poezii compuse de către copii. La eveniment au participat elevii, alături de cadrele didactice dar și de autoritățile locale.

Toate aceste activități fac parte din proiectul „Parte a satului meu” al Parohiei Budieni, înscris în cadrul Concursului Național Catehetic Hristos: sufletul satului meu, derulat în cadrul Arhiepiscopiei noastre cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei.


(Doru Marcu)