16.04.2019 – Corala Preoților Gorjeni „Nicofonis” – concert pascal la Târgu-Jiu

Evenimente

În data de 15 aprilie 2019, cu binecuvântarea ÎPS Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei si Mitropolitul Olteniei, a avut loc un concert pascal intitulat „Iată Mirele vine” în Biserica cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail si Gavriil” din Târgu-Jiu.

Concertul a fost susținut de Corala preoților gorjeni „Nicofonis”, dirijată de Arhid. Prof. Dr. Nicușor Lăzărică, la invitația părintelui paroh Gheorghe Gomoi. La eveniment au luat parte Pr. Marian Mărăcine, Protopop al Protoieriei Târgu-Jiu Nord, Pr. Neofit Stănciulescu, Inspector de Religie în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Gorj, Pr. Anghel Păunescu, director al Liceului Teologic „Sf. Nicodim” din Târgu-Jiu, enoriași ai parohiei, precum și elevi ai Liceului Teologic. Din repertoriul prezentat, menționăm următoarele titluri: Apărătoare Doamnă (de Nicolae Lungu), Sub milostivirea ta (de Nicu Moldoveanu), Și era la ora a șasea (de Ghe. Mandicevski), Rugăciune (de Teodor T. Iasi, versuri de Mihai Eminescu), Luminânda Paștilor (de Nicolae Lungu).

Corala preoților gorjeni „Nicofonis” a luat ființă în anul 2012 cu binecuvântarea Părintelui Mitropolit Irineu și are în componență preoți din cele trei protoierii ale județului Gorj.


(Doru Marcu)