17.04.2019 – Activități derulate la Târgu-Jiu în cadrul programului Erasmus +

Evenimente

La începutul săptămânii, Asociația Școala Inovației (ASI) a inițiat o campanie de instruire a tinerilor cu privire la educația de aventură incluzivă și oportunitățile oferite de programul Erasmus+. Campania face parte din proiectul Erasmus+ „Educația de aventură incluzivă: de la teorie la practică”. Prima activitate locală a avut loc la Liceul Teologic „Sf. Nicodim” din Târgu Jiu și a implicat 5 lucrători de tineret și 32 de elevi cu vârsta cuprinsă între 15 și 18 ani. Ei au acceptat provocarea de a ieși din zona lor de confort, reușind astfel să-și îmbunătățească adaptabilitatea, abilitățile sociale și civice. Activitatea a avut loc în cadrul săptămânii „Școala Altfel” și a fost inițiată de d-na Prof. Ioana Dubaciu și Arhid. Prof. Nicușor Lăzărică, cadre didactice ale Liceului Teologic.


Doru Marcu