18.04.2019 – Program artistic în cadrul Liceului Teoretic „Mihai Viteazul” din Băilești

Evenimente

Mai mulți elevi ai Liceului Teoretic „Mihai Viteazul” din municipiul Băilești au prezentat săptămâna aceasta un program artistic special, prilejuit de Sfintele Sărbători de Paști. Îmbrăcați în costume tradiționale, elevii au recitat poezii și au interpretat cântece specifice aceste perioade și scenete tematice, momentul fiind pregătit de prof. la disciplina religie Marioara Popescu și prof. de limba engleză Cănureci Magdalena. Printre cei prezenți la eveniment au fost cadre didactice și prof. Gabriel Tica, directorul Liceului. Totodată, a fost realizată o expoziție de ouă încondeiate de către elevi, în cadrul unui atelier de pictură.

„Serbările desfășurate în pragul Sfintelor Sărbători de Paști și de Crăciun sunt o tradiție în cadrul Liceului „Mihai Viteazul”, și ne-am bucurat să aplaudăm astăzi un moment deosebit în care au fost implicați elevii noștri. Sfânta Sărbătoare de Paști vine cu un îndemn la iertare, iubire, fapte bune către cei aflați în nevoie, pentru că Mântuitorul Iisus Hristos este un model de iertare, iubire și desăvârșire”, a declarat prof. la disciplina religie Marioara Popescu.

Gabriela Firu