06.06.2019 – Expoziţia „Culoare şi Lumină”, prezentată la Casa de Cultură din Craiova

Evenimente

Facultatea de Teologie din Craiova, prin Departamentul de Arte Vizuale, a organizat săptămâna aceasta Expoziţia cu titlul „Culoare şi Lumină”. Evenimentul, găzduit de Casa de Cultură „Traian Demetrescu” din Craiova s-a evidenţiat printr-o notă inedită în viaţa artistică şi culturală a Cetăţii. Lucrările expuse au fost apreciate la scară generală de specialişti. Realizările artistice poartă semnătura studenţilor şi masteranzilor din cadrul din cele două secţii ale Departamentului de Arte: Astă Sacrp şi Arte Plastice. Un aport esenţial în realizarea activităţii l-au avut profesorii coordonatorii: lect. univ. dr. Emilian Popescu, lect. univ. dr. Emilia Burlan, lect. univ. dr. Alexandrina Bădescu, asist. univ. drd. Adrian Bănică, asist. univ. drd. Gabriel Giodea și asist. univ. drd. Dan Nica. Curatorul expoziției a fost criticul de artă Magda Buce-Răduț. 

            Prezent la eveniment, pr. conf. univ. dr. Nicolae Răzvan Stan, Decanul Facultăţii de Teologie din Craiova, a transmis cuvântul de binecuvântare al Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, apreciind totodată osteneala profesorilor şi studenşilor de la Departamentul de Arte Vizuale.

Pr. Ioniţă Apostolache