16.07.2019 – Noi activităţi în cadrul Şcolii de Vară ACS

Evenimente

La finele săptămânii trecute, elevi Şcolii de Vară „Astă. Cultură. Spiritualitate” (ACS), organizată de Facultatea de Teologie din Craiova, în cadrul proiectului ROSSE al Universităţii din Craiova, au mers în pelerinaj la Mănăstirea Tismana. În drum spre Sfânta Mănăstire, tinerii au vizitat monumentele brâncuiene din municipiul Târgu Jiu: Coloana Infinitului, Poarta Sărutului, Masa Tăcerii, împreună cu celelalte exponate în aer liber ale marelui sculptor. La Tismana organizatorii au pregătit, în tabăra de lângă cinstitul aşezământ monahal, mai multe activităţi interactive. Alături de cei 26 de participanţi au fost diac. lect. dr. Mihai Ciurea şi lect. dr. Gabriela Mardale, din partea facultăţii, pr. dr. Codruţ Scurtu, din partea Seminarului Teologic „Sfântul Nicolae” din Râmnic, precum şi profesori delegaţi de la Liceele de Artă din Craiova şi Târgu Jiu. În urma acestei frumoase experienţe, participanţii au realizat mai multe creaţii artistice în aer liber, în cadrul Taberei Tismana. Lucrările vor fi expuse la Craiova, în Muzeul Facultăţii de Teologie. Programul s-a încheiat duminică, 14 iulie, prin participarea la Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, săvârită la Altarul Mănăstirii Tismana.

Săptămâna aceasta activităţile ACS vor continua prin cursuri de artă, iconologie şi spiritualitate, la Facultatea de Teologie din Craiova, urmând ca sâmbătă să se plece în pelerinaj la Mănăstirea Lainici, unde se vor primi diplomele de participare.

 

Pr. Ioniţă Apostolache