16.09.2019 – Absolvenţii Facultăţii de Teologie din Craiova au depus jurământul

Evenimente

Peste 30 de absolvenţi ai Facultăţii de Teologie din Craiova, de la Secţia de Teologie Pastorală, au depus jurământul de credinţă la finele săptămânii trecute. Evenimentul a avut loc în Paraclisul cu hramul „Sfinţii Mucenici Serghie şi Vah” din incinta facultăţii, de pe strada Brestei, nr. 24.

                După săvârşirea slujbei de Te-Deum în Paraclisul „Sfinţilor Serghie şi Vah”, în prezenţa părinţilor profesori, a rudelor şi prietenilor, absolvenţii sesiunii de toamnă, promoţia 2018-2019, au depus jurământul de credinţă. La finele slujbei, tinerii teologi au fost felicitaţi de pr. conf. dr. Nicolae Răzvan Stan, Decanul Facultăţii de Teologie din Craiova, care a transmis cuvântul de binecuvântare al IPS Părinte Mitropolit Irineu. Părintele decan Răzvan Stan a menţionat totodată faptul că „suntem cu toţii o familie în Biserica Mântuitorului Hristos, de care trebuie să fim conştienţi şi responsabili. De aceea, să nu uitaţi niciodată că Facultatea de Teologie din Craiova este casa voastră şi că sunteţi bineveniţi de fiecare dată în mijlocul nostru”.

Pr. Ioniţă Apostolache