08.10.2019 – Centrul de hrană „Poftă Bună!” din Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

Cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Centrul de hrană „Poftă bună!” de pe strada Nicolaescu-Plopșor, nr. 3A, din Craiova, s-a inaugurat în ziua de 7 octombrie. Această zi este simbolică pentru credincioșii craioveni, dar mai ales pentru Facultatea de Teologie Ortodoxă, care și-a prăznuit ocrotitorii Sf. Mari Mucenici Serghie și Vah, prin prezența la Sfânta Liturghie, săvârșită la Catedrala Mitropolitană Sf. Mc. Dumitru din Craiova. După săvârșirea Liturghiei arhierești, ÎPS Irineu, alături de PS Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, și însoțit de un sobor de preoți și diaconi, s-au deplasat în incinta acestui așezământ pentru a săvârși slujba de binecuvântare.

Centrul de hrană va fi deschis publicului larg, cu meniul zilei, dar are în vedere să asigure o masă caldă și pentru studenții teologi. În același timp, acest centru va asigura o masă caldă persoanelor defavorizate din parohiile Arhiepiscopiei Craiovei, în funcție de cerințele din fiecare enorie. Având în vedere specificul tradiției noastre ortodoxe, în zilele de postire se va prepara mâncare de post, respectând convingerile religioase ale fiecărei persoane.  

 

(Doru Marcu)