09.10.2019 – „Târgu Jucăriilor”, cea de a X-a ediţie la Biserica Brânduşa din Craiova

Evenimente

Biserica „Sfântul Nicolae” – Brânduşa din Craiova a organizat la începutul acestei săptămâni cea de a X-a ediţia a „Târgului Jucăriilor”. Evenimentul filantropic a acut loc în curtea bisericii şi a fost coordonat de pr. paroh Gabriel Sorescu, alături de membrii grupului parohial de tineri. „Mulți oameni cu suflet mare au răspuns apelului nostru de a re-aduce la viață jucăriile vechi, dar bune de folosit. În ziua de 5 octombrie, voluntarii noștri au selectat jucăriile, au pregătit mesele, au întins corturile și au pus jucăriile pe mese. De la 13,00 la 19,00 voluntarii noștri au lucrat cu drag și cu multă bucurie. Astfel, la începutul acestei săptămâni, părinții au venit cu copilașii lor, iar noi – așa cum am promis – am oferit un dar la fiecare copil care a primit sfânta împărtășanie. Au fost aproape 60 de copii care s-au împărtășit la această liturghie. Apoi a început Târgul Jucăriilor, ediția a X-a. Sute de oameni au venit: unii, cu copilașii lor; alții, de curioși; alții, pentru că au vrut o jucărie; alții, din dragoste pentru Dumnezeu și pentru aproapele lor aflat în nevoie. În cuvinte puține s-au colectat suficienți bănuți pentru a aduce o nouă bucurie copiilor de la secția de Oncopediatrie a Spitalului de Urgență din Craiova. Și au rămas destule jucării ca să bucure alte sute de copii mai puțin norocoși din Dolj și Gorj. Îi mulțumim în primul rând lui Dumnezeu pentru această zi! Mulțumim partenerilor noștri în acest proiect: de la Liceul Matei Basarab, doamnele profesoare Daniela Claudia Ionescu și Cristina Stan; de la Grădinița Voiniceii, doamnele educatoare Nela Stancu și director Lavinia Cilibiu; de la Grădinița Sfânta Tatiana, doamna director Marilena Vidrașcu și doamna educatoare Florina Smadoi; de la Școala Gimnazială Traian, doamna învățătoare Diana Bratucu; de la Grădiniţa Axia, doamna director Drăgan Simona; de la Școala Gimnazială Grecești, profesor Ionela-Loredana Stancut. De asemenea mulțumim voluntarilor noștri, tinerii din grupul parohial și alți oameni cu suflet mare, sutelor de creștini care au vizitat Târgul Jucăriilor”, a spus pr. Gabriel Sorescu.

Pr. Ioniţă Apostolache