11.10.2019 – Conferinţă pastorală pentru preoţii din Protopopiatul Craiova

Evenimente

Preoţii din Arhiepiscopia Craiovei au început de spătămâna aceasta conferinţele pastorale de toamnă. Astfel, după ce marţi, 8 octombrie, clericii gorjeni din Protopopiatele Târgu Jiu Sud şi Târgu Jiu Nord s-au întrunit la Casa „Cornea Brăiloiu” din Târgu Jiu (sediul Protopopiatului Târgu Jiu Nord), joi, 10 octombrie, a fost rândul preoţilor din Protoieria Craiova Sud. Activitatea a fost precedată de Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, săvârşită în sobor de preoţi la Catedrala Mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova. După slujbă, preoţii doljeni au ascultat conferinţa susţinută de pr. Iulian Cravcenco, de la Parohia Mofleni, în sala de conferinţe a Cominului Preoţesc „Renaşterea” al Arhiepiscopiei Craiovei. Tema conferinţei a fost „Patriarhii Nicodim şi Iustin, şi alţi traducători de cărţi bisericeşti din istoria Bisericii Ortodoxe Române”, dedicată anului omagial 2019. Prezent la eveniment, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, a elogiat personalitatea şi slujirea marilor înaintaşi, patriarhii Nicodim şi Iustin. „Dacă privim în istorie vedem că Biserica Ortodoxă Română a crescut şi s-a dezvoltat datorită acestor mari personalităţi şi chipuri luminate de Dumnezeu. Înaintaşii noştri, vrednicii de pomenire patriarhi Nicodim Munteanu şi Iustin Moisescu, şi mulţi alţii asemenea lor, au dus crucea aceasta grea a jertfei pentru credinţă pentru  ca noi să moştenim aceste minunate daruri în Biserică, astăzi. De aceea este necesar să le păstrăm vie memoria şi să-i păstrăm în rugăciunile noastre. De aceea, vă povăţuiesc ca aceste conferinţe să le pregătiţi şi în cercurile pastorale. Nu se poate vorbi astăzi despre organizarea pe care o avem în Biserică, despre moştenirea noastră culturală, dacă nu am fi avut patriarhi vrednici întru slujirea Mântuitorului Hristos”, a spus IPS Părinte Mitropolit.

            După mesajul de binecuvântarea al IPS Părinte Mitropolit, preoţii care au dorit să ia cuvântul şi-au exprimat pe rând punctul de vedere în legătură cu tema conferinţei şi cu alte probleme pastorale. La final, pr. Grigore Vulcănescu, protoiereul Protopopiatului Craiova Sud, a mulţumit IPS Părinte Irineu pentru binecuvântarea şi pentru bucuria de a fi alături de preoţii doljeni. Săptămâna viitoare, joi, 17 octombrie, se vor întruni în conferinţă preoţii din Protopopiatul Craiova Nord.

Pr. Ioniţă Apostolache