Prăznuirea Sf. Cuv. Parascheva de la Iași în Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

 

Peste 250 de credincioși din Parohia Perișoru-Vechi, Protoieria Craiova Nord, au participat la slujbele liturgice cu prilejul sărbătoririi celui de-al doilea hram al comunității închinat Sf. Cuv. Parascheva de la Iași. La inițiativa părintelui paroh Dumitrana Gheorghe Răzvan și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, sărbătoarea a debutat cu Vecernia Mare și Litia, precum și cu Acatistul Sf. Cuv. Parascheva. În ziua de 14 octombrie, la primele ore ale dimineții, preoții invitați din zonă au început Slujba Utreniei, continuată de Acatistul Sf. Irodion de la Lainici și de Sfânta Liturghie. Pentru aceste zile de bucurie, au fost aduse părticele din moaștele Sf. Irodion de la Lainici, de la biserica spitalului din Poiana Mare, dar și racla cu veșmintele Sf. Cuv. Parascheva de la Iași, păstrată în Parohia Giubega. La final, după cuvintele de învățătură, toți cei prezenți au luat parte la o agapă frățească.

De asemenea, alte două parohii craiovene au prăznuit pe Sf. Cuv. Parascheva ca ocrotitoare, anume Parohia Gherceștii Noi și Parohia Sf. Petru Movilă. La invitația părintelui paroh Marian Grozoiu, la Sf. Liturghie au participat părintele protoiereu Ion Nicolae și părintele Ioan Ioanicescu. La inițiativa părintelui paroh Mircea Nincu, după Slujba Vecerniei și Acatistului, împreună cu preoții invitați din parohiile din apropriere, toți cei prezenți au luat parte la procesiunea cu veșmintele Sf. Parascheva, care a devenit deja o tradiție pentru această parohie din Craiova.  

(Doru Marcu)