Programul hramului Catedralei Mitropolitane din Craiova

Comunicari

Credincioşii craioveni sunt aşteptaţi în această seară, vineri, 25 octombrie, de la orele 17,00, să ia parte la slujbele închinate Sfântului Mare Mucenic Dimitrie din Craiova, la Catedrala Mitropolitană din Bănie. Programul liturgic va începe cu slujba Vecerniei şi Litia, săvârşite de IPS Părinte Mitropolit Irineu, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. După lăsatul întunericului, în glas de toacă şi miros de tămâie, preoţii vor purta pe braţe în afara Catedralei cele două racle în care se află aşezate moaştele sfinţilor: Nifon, Tatiana, Serghie şi Vah. Tradiţionala procesiune pe străzile oraşului va parcurge itinerariul cuprins între: Catedrala Mitropolitană – Biserica Paraclis Mitropolitan „Sf. Gheorghe Vechi”, Pasaj – Universitate, Biserica Paraclis Mitropolitan „Sf. Ilie” – Catedrala Mitropolitană. După aşezarea sfintelor moaşte la locul pregătit pentru închinare, se va oficia slujba Privegherii, urmată de Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie.

Sâmbătă, 26 octombrie, în ziua prăznuirii Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, IPS Părinte Mitropolit Irineu, împreună cu arhiereii olteni, membrii Sinodului Mitropolitan, vor oficia Sfânta Liturghie, înconjuraţi de ales sobor de preoţi şi diaconi.

Anul acesta se împlinesc 70 de ani de la aducerea moaştelor sfinţilor: Nifon, Tatiana, Serghie şi Vah în Cetatea Băniei.

Pr. Ioniţă Apostolache