Moment de bucurie pentru copiii de la Grădinița „Îngerașii” din Craiova

Evenimente

În ziua de 8 noiembrie, Biserica Ortodoxă prăznuiește Soborul Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil și al tuturor puterilor cerești. În această minunată zi, la inițiativa preoților Marian Grozoiu, paroh al Parohiei „Sf. Parascheva” – Greceștii Noi, și Mihai Scorbură, preot slujitor al Paraclisului Mitropolitan Sf. Gheorghe-Vechi, tinerii școlari ai Grădiniței „Îngerașii” și elevii din clasele pregătitoare și a întâia ai Școlii Gimnaziale „Ion Țuculescu” din Craiova, au sărbătorit Ziua Îngerașilor. În tradiția ortodoxă, la primirea Sfintei Taine a Botezului, fiecare om primește un înger păzitor, care să-l ocrotească și să-l ferească de rele. Pentru a marca această bucurie, momentul de sărbătoare a debutat cu o poză de grup și cu intonarea cunoscutului „La mulți ani”, cu dedicație pentru fiecare copil prezent. Apoi, a fost rostită rugăciunea „Înger, îngerașul meu”, urmată de Povestea îngerașului, din care tinerii învățăcei au învățat care este importanța cinstirii îngerului păzitor. Toți copiii au fost încurajați să se bucure de această zi, dedicată cereștilor puteri și inclusiv tuturor copiilor, îngerii părinților.

La final, din partea organizatorilor, copiii au primit iconițe și au luat parte la o masă frățească, alături de cadrele didactice implicate. Amintim aici pe doamna educatoare Mitran Maria și doamna învățătoare Dobre Raluca. De asemenea, s-au împărțit calendare bisericești tuturor cadrelor școlare, în semn de prețuire pentru munca pe care o depun în creșterea și educația copiilor. Acțiunea a fost realizată cu acordul direct al domnului Prof. Vătafu Fănel, directorul Școlii Gimnaziale „Ion Țuculescu” și al Grădiniței „Îngerașii” din Craiova, cel care a felicitat asemenea inițiative venite din partea slujitorilor Bisericii.

(Doru Marcu)