Proiectul „Bunicii Comunității”, desfășurat în Parohia Boroșteni, Filia Gureni, județul Gorj

Evenimente

Cu ocazia Praznicului Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, credincioșii Parohiei Boroșteni, Filia Gureni, Protoieria Târgu-Jiu Nord, și-au cinstit patronii spirituali. La Sfânta Liturghie au participat foarte mulți credincioși, iar copiii au fost împărtășiți. În cuvântul de învățătură, părintele paroh Băloi Grigore le-a vorbit celor prezenți despre importanța unei bune cooperări între tineri și vârstnici, precum și despre prețuirea tradițiilor și obiceiurilor ca nuclee ale satului românesc.

În cadrul Proiectului „Bunicii Comunității”, desfășurat și în această comunitate parohială, a avut loc o acțiune culturală în vederea transferului între generații: voluntarii vârstnici talentați au predat generației tinere cunoștințele și pasiunea lor, perpetuând astfel tradițiile și obiceiurile sătești.

La sfârșit, credincioșii au participat la o agapă frățească organizată în curtea bisericii cu sprijinul parohiei.

(Prof. Simona Băloi)