Israel – Iordania

Pelerinaje

Pelerinaj în Țara Sfântă și Iordania

7-14 octombrie 2019

      Ziua I (Luni): 

 • Întâlnire pe Aeroportul Craiova – plecări internaţionale (sala de aşteptare) – la ora 03:30. Decolare ora 06:15 și sosire pe Aeroportul Ben Gurion la ora 08:35. 
 • Cana Galileei– închinare în Biserica Ortodoxă ce aminteşte de Minunea prefacerii apei în vin la nunta din Cana Galileii. Nazareth – închinare în Biserica Ortodoxă Sf. Gavriil (cu Izvorul Sfintei Fecioare Maria) şi în Biserica Catolică Buna Vestire ridicată pe locul unde a fost casa Sfintei Familii. 
 • Cazare şi cină hotel în Nazareth/Tiberias.

Ziua II (Marți): 

 • Mic dejun.
 • Deplasare la Muntele Tabor– închinare în Biserica Ortodoxă „Schimbarea la Faţă” (locul Schimbării la Faţă a Domnului,  Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului).
 • Deplasare pe Muntele Fericirilor – închinare în Biserica ce aminteşte de celebra predică de pe munte a Domnului. Vizitarea ruinelor oraşului Capernaum, oraşul cel mai iubit de Mântuitorul Iisus Hristos, unde a făcut cele mai multe minuni; vizitarea ruinelor Sinagogii şi a casei unde a fost vindecată soacra Sf. Petru, 
 • Ne îndreptam spreAmmancapitala Iordanieinumita în Antichitate-Philadelphia   
 • Cină şi cazare hotel în Amman.

Ziua III (Miercuri):

 • Mic dejun.
 • Deplasare laPetra. Vizitarea extraordinarei capitale a Nabateenilor. Acest oraș este  una dintre minunile lumii, fiind cel mai prețios oraș al Iordaniei (încălțăminte comodă pentru mers pe jos aprox. 4 km).
 • Plecăm din Petra și trecem peste Valea lui Moise, revenind la Amman. 
 • Cazare şi cină la hotel în Amman. 

Ziua IV (Joi): 

 • Mic dejun.
 • Madaba – orașul mozaicurilor pentru a ne închina în Biserica Ortodoxa Sf.Gheorghe, cuprinzând un mare mozaic cu cea mai veche harta a Țării Sfinte cu centrul la Ierusalim.
 • Apoi vom vizita Muntele Nebo de unde Moise a văzut Pământul Făgăduinței.
 • Deplasare spre graniță si vom trece în Israel în dreptul orașului Ierihon-cel mai vechi oraș din lume, apoi ne îndreptam spre valea Iordanului și vom vizita locul Botezului Domnului nostru Iisus Hristos.
 • Închinare în Mănăstirea Sf. Gherasim.
 • Deplasare spre Ierihon – privire panoramica asupra Mănăstirii Carantania de pe Muntele Ispitirii.
 • Închinare în Mănăstirea „Dudul lui Zaheu” şi Aşezământul Românesc de la Ierihon.
 • Cazare şi cină hotel în Bethleem.

Ziua  V (Vineri):

 • Mic dejun.
 • Deplasare către Hozeva – Mănăstirea Sf. Gheorghe (închinare la moaştele Sf. Ioan Iacob Românul).
 • Deplasare pe Muntele Sionului – ne vom închina în Biserica Adormirii Maicii DomnuluiFoişorul „Cina cea de Taină” şi  Mormântul Sfântului Proroc şi Psalmist David.
 • Aşezământul Românesc de la Ierusalim
 • Cazare şi cină hotel în Bethleem.

Ziua VI (Sâmbătă): 

 • Mic dejun.
 • Bethleem– ne vom închina în Biserica Ortodoxă a Naşterii Domnului (ce adăposteşte Peştera în care s-a născut Domnul Iisus Hristos şi icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului).
 • Mănăstirea Sf. Teodosiecu Peştera Magilor în care se află mormintele TeodosieSf. Sofia – mama Sf. SavaSf. Evloghia – mama Sf. TeodosieSf. Teodota – mama Sf. Cosma şi Damian.
 • Deplasare în pustiul Iudeii cale de 15 km pentru a vizita Mănăstirea Sf. Sava(accesul în incinta mănăstirii este permis doar bărbaţilor, închinare la moaştele Sf. Sava). 
 • Cazare şi cină hotel în Bethleem. 

Ziua VII (Duminică): 

 • Mic dejun.
 • Deplasare la Ierusalim, peMuntele Măslinilor, unde ne vom închina la următoarele locuri sfinte: 
 • MănăstireaOrtodoxă a Înălţării DomnuluiMănăstirea Pater Noster (loc în care Mântuitorul i-a învăţat pe ucenicii Săi Rugăciunea Domnească „Tatăl nostru”), Mănăstirea „Dominus Flevit” („Domnul a plâns”), Grădina Ghetsimani cu Biserica Naţiunilor  (ridicată pe locul în care Mântuitorul s-a rugat înainte de a fi prins), Biserica ce adăposteşte Mormântul Maicii Domnului şi Grota Trădării.
 • Intrăm în Cetatea Ierusalimuluipe poarta Ştefan şi ne închinăm în Biserica ridicată deasupra casei în care s-a născut Sf. Fecioară Maria, în Cetatea Antonia. Via Dolorosa (Calea Crucii), cu cele 14 opriri ale Mântuitorului Iisus Hristos, ajungând la Biserica Sfintei Învieri (închinare la toate locurile sfinte: Golgota, Piatra Ungerii, Sfântul Mormânt, locul unde s-a aflat Sfânta Cruce etc
 • Cazare şi cină hotel în Bethleem.

Ziua VIII (Luni):

 • Mic dejun.
 • Sosire la Aeroport Ben Gurion ora 07.00. Decolare la ora 09:45 și sosire la Craiova la ora 12:35. 

TARIF: 820 Euro/pers/loc în cameră dublă.

SUPLIMENT CAMERĂ SINGLE: 280 EURO

SERVICII INCLUSE:

  bilet de avion cursă Craiova – Tel Aviv – Craiova;

–  taxele de aeroport ;

– 1noapte cazare Tiberias/Nazareth ,2 nopți cazare Amman, 4 nopți cazare Bethlehem hotel 3,4* – clasificare locală;

– demipensiune inclusă;

– transport autocar aer condiţionat;

– intrările la obiectivele menţionate în program;

– preot însoţitor 

SERVICII NEINCLUSE:
 –  tips ( bacsis ) pentru șofer,personal hotelier (35 euro) care se plăteşte reprezentantului agenţiei 
 • 40 lei inchiriere sistem audio-ghid
 • asigurarea medicală – se incheie persoanelor cu vârsta până la 79 ani (inclusiv)

 ACTE NECESARE: 

 • paşaport valabil 6 luni de la data întoarcerii în ţară.

 NOTĂ: 

 •   Autorităţile vamale îşi rezervă dreptul de a refuza intrarea pe teritoriul statului a oricărei persoane care nu prezintă suficientă încredere chiar dacă aceasta a obţinut acordul pentru obţinerea vizei turistice. Agenţia de turism nu poate fi făcută răspunzătoare pentru astfel de situaţii ce nu pot fi depistate anterior plecării. Turistul îşi asumă riscurile de a-i fi refuzată intrarea şi de aceea este obligat să informeze agenţia asupra oricărui incident petrecut vreodată în afara graniţelor României, precum şi asupra oricărei tangenţe pe care o are cu statele în care are loc desfăşurarea pelerinajului.
 •   Minorii trebuie să îndeplinească următoarele condiţii pentru a fi lăsaţi să iasă din ţară: să călătorească cu cel puţin un adult însoţitor; să aibă asupra lor acordul ambilor părinţi (sau al părintelui care nu-i însoţeşte) legalizat la notariat; adultul care-i însoţeşte, în cazul în care acesta nu este unul dintre părinţi, trebuie să aibă cazier judiciar pe care să-l prezinte la frontieră).
 •   Programul acţiunii poate fi modificat de către conducătorul de grup, ca ordine de desfăşurare sau se pot înlocui unele obiective sau hoteluri în funcţie de anumite situaţii speciale.
 •  Compania aeriană  îşi rezervă dreptul de a modifica orarul de zbor.
 •  Categoria hotelurilor şi a mijloacelor de transport este cea oficială pentru Israel, Iordania şi Egipt
 •   Bagaje: bagajul de cală (1 buc.) max. 20 kg/pers., bagajul de mână max. 10 kg/pers. cu dimensiunile maxime 40x30x20 cm (fără lichide, cosmetice, obiecte tăioase sau ascuţite la bagajul de mana)  
 •   Distributia camerelor la hotel se face de catre receptia acestuia; problemele legate de amplasarea sau aspectul camerei se rezolva de catre turist direct la receptie, asistat de insotitorul de grup.
 •   Pentru anumite facilitati din hotel sau din camera, hotelierul poate solicita taxe suplimentare (minibar/frigider, seif etc.); in momentul sosirii la hotel solicitati receptionerului sa va informeze cu exactitate asupra lor.
 •   Prezentul document constituie anexa la contractul de prestari servicii
 •   Agentia nu se obliga sa gaseasca partaj persoanelor care calatoresc singure

Centrul de Pelerinaje „Sfantul Nicodim”

Telefon: 0351.422.274
Mobil: 0725.442.686
Mobil: 0754.031.847