Mănăstirea „Sf. Ioan Botezătorul”, Târgu Cărbunești (Cămărășeasca)

Gorj Locase de cult Manastiri

Istoric

Mănăstirea „Sf. Ioan Botezătorul – Cămărășeasca” este o veche mănăstire ortodoxă din România. Construită în jurul anului 1780, de-a lungul timpului a suferit numeroase schimbări. În anul 1994, prin încuviințarea Sfântului Sinod, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Nestor Vornicescu, Mitropolitul Olteniei, cu aprobarea autorităților orașului Târgu Cărbunești și ale județului Gorj, a fost reînființată „Mănăstirea Ioan Botezătorul – Cămărășeasca”. Mănăstirea se afla atunci într-o stare deplorabila. Astăzi, mănăstirea este în perfectă stare de funcționare, obștea de maici mergând la toate slujbele săvârșite în biserică. Ansamblul monahal se află așezat aproape de localitatea Târgu Cărbunești, în județul Gorj. Sfânta mănăstire are hramul „Tăierea Capului Sf. Ioan Botezătorul”.

Stareță:

Monahia Cristofora Drăghici

Tel.: 0253.378.704

Adresă:

Târgu-Cărbunești, județul Gorj