Mănăstirea „Sf. Ioan Gură de Aur” Cojani

Gorj Locase de cult Manastiri

 

Istoric

Biserica cu hramul „Sf. Ioan, Nicolae şi Gheorghe” a fost ridicată între anii 1824-1825. Ctitoria lui Nicolae Magheru din Cojani-Târgu Cărbuneşti este opera unor meșteri vâlceni în Gorj, având în vedere originea vâlceană a Magherilor. Biserica are fațadele pictate în întregime cu diverse scene şi personaje. Pictura este realizată după 1825 de echipa zugravului Manole – Dinu (Constantin) zugrav, Dumitru şi Dumitrașcu – calfe.

După încheierea hramului Sfântului Cuvios Irodion al Mănăstirii Lainici, în după-amiaza zilei de miercuri, 3 mai 2017, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, ajutat de un ales sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit slujba de punere oficială a pietrei de temelie a Mănăstirii «Sfântul Ioan Gură de Aur» şi «Sf. Cuv. Irodion de la Lainici» de la Cojani-Măceasca, localitate aparținătoare administrativ Orașului Târgu-Cărbuneşti. Iată că Dumnezeu a ales momentul reînvierii acestui sfânt lăcaş, la iniţiativa Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit dr. Irineu, prin purtarea de grijă a Preacuviosului Părinte Arhimandrit, Vitalie Danciu şi a Preacuviosului Părinte Pantelimon, cu sprijinul neprecupețit al unor oameni hotărâți să contribuie la ajutorarea reparării şi reconstrucției bisericii, aflată până acum într-o stare avansată de degradare. Hramul sfintei mănăstiri este Sf. Ioan Gură de Aur (13 noiembrie).

Stareț:

Arhim. Vitalie Danciu

Tel.: 0758.964.440

Adresă:

Localitatea Cojani, Târgu-Cărbunești, Gorj