Ziua Sf. Scripturi sau a Bibliei, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Craiova

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, după săvârșirea Sfintei Liturghii a Sf. Ioan Gură de Aur în Paraclisul Facultății de Teologie Ortodoxă din Craiova, în Sala de conferințe a avut loc dezbaterea „Paternitatea divină în Sfânta Scriptură”, marcând în acest fel Ziua Sfintei Scripturi sau a Bibliei. În această zi de 13 noiembrie, atunci când Biserica Ortodoxă prăznuiește pe Sf. Ioan Gură de Aur, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a stabilit, începând cu anul 2006, să dedice această zi Sfintei Scripturi. Fără îndoială, legătura dintre Sf. Ioan Gură de Aur, numit Hrisostom după termenul grecesc, și Sf. Scriptură este aceea că nimeni altul nu s-a preocupat atât de mult de exegeza vechi și nou-testamentară ca Sf. Ioan Gură de Aur. Pentru a marca această zi, la dezbaterea de anul acesta au fost prezenți cadrele didactice ale Facultății de Teologie din Craiova care sunt specialiști în studiul biblic, unde amintim pe Pr. Ion Reșceanu, Pr. Ioan Sorin Bora și Diac. Mihai Ciurea, alături de studenții noștri. Invitatul special pentru această întâlnire a fost Pr. Prof. Dr. Alexandru Moldovan, de la Facultatea de Teologie din Alba-Iulia. La final, a avut loc o expoziție de Biblii si de carte veche românească, în Muzeul „Sf. Nicodim” din incinta Facultății.

 

(Doru Marcu)