IPS Părinte Mitropolit Irineu, Doctor Honoris Causa al Universităţii „Brâncuşi” din Târgu Jiu

Evenimente

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, a primit joi, 21 noiembrie, titlul de Doctor Honoris Causa din partea Universităţii „Constantin Brâncuşi” din Târgu Jiu. Evenimentul a avut loc în aula Universităţii, în prezenţa membrilor Senatului, corpului profesoral şi studenţilor, a reprezentanţilor autorităţilor de stat şi locale, a numeroşi oameni de cultură şi preoţi din urbe. În cuvântul adresat distinsei audienţe, IPS Părinte Mitropolit a mulţumit Senatului Universităţii „Constantin Brâncuşi” din Târgu Jiu pentru primirea titlului de Doctor Honoris Causa. „Consider că uneori în viaţă trebuie să ştii să te limitezi la ceea ce eşti, de aceea sunt de părere că trebuie să avem întotdeauna o măsură clară a lucrurilor care ne definesc. Este foarte important ceea ce dumneavoastră mi-aţi conferint din perspectiva aprecierilor făcute. În lume suntem înconjuraţi unii de alţii şi trăim într-un mediu unde, nu neaparat lăudăm persoanele, ci lăudăm harul lui Dumnezeu. Ce am putea lăuda la noi înşine, de vreme ce suntem atât de relativi? Suntem atât de dependenţi unii de alţii şi nu avem o suficienţă în noi înşine. Deabia ne naştem că apelăm la serviciile altora. În acest sens aş vrea să spun, mergând mult mai departe, faptul că Însuşi Fiul lui Dumnezeu a apelat la serviciile Mamei Sale. Aşadar, relaţiile dintre noi definesc un lucru foate important, atât vreme ce slujirea noastră se defineşte a fi unul în favoarea celuilalt. Dacă se vorbeşte că mântuirea trece prin fratele nostru, cu atât mai mult lucrarea noastră trebuie să fie în sensul sporirii celuilalt. Se mai vorbeşte de asemenea că iubirea nu se poate contura şi nici nu se poate vedea dacă nu este oferită. Atât vreme cât iubeşti pe cineva trebuie să oferi, să dăruieşti şi bineînţeles că vei primi înapoi, chiar dacă uneori întârzie acest ramburs. Cel care completează de fiecare dată aceste datorii este Însuşi Dumnezeu, care nu rămâne niciodată dator în răsplată”, a spus IPS Părinte Mitropolit Irineu.

În cadrul evenimentului, prof. univ. dr. Adrian Gorun, rectorul Universităţii „Constantin Brâncuşi” din Târgu Jiu a dat citire textului de laudaţio pentru IPS Părinte Mitropolit Irineu.

Pr. Ioniţă Apostolache