Activitatea „Marea familie a Bisericii”, desfășurată de către Parohia Oota și Școala Gimnazială Coțofenii din Dos

Evenimente

Duminică, 24 noiembrie 2019, în cadrul proiectului „Micul creștin”, devenit tradiție la Școală Gimnazială Coțofenii din Dos, elevii clasei a V-a au participat la activitatea „Marea familie a Bisericii”, care s-a desfășurat la Centrul misionar-educativ al Parohiei Oota din Craiova. În cadrul activității s-a încercat integrarea elevilor cu cerințe educaționale speciale, știut fiind faptul că iubirea Bisericii se îndreaptă către toți membrii ei. Activitatea a debutat cu participarea elevilor la Sfânta Liturghie, continuată cu cateheza despre viața lui Samson și confecționarea unor decorații de Crăciun.

În încheierea activității, elevii s-au bucurat cu mic cu mare prin intonarea unor colinde. Coordonatorii proiectului au fost: Pr. Trifu Bogdan, Diac. Vanciu Alexandru, Prof. Sârbu Maria și Prof. Adriana Flori.

 

(Doru Marcu)