Elevii gorjeni, prezenți la sfintele slujbe

Evenimente

La inițiativa domnului Prof. Dănășel Iulian, profesor de Religie în județul Gorj, în luna noiembrie, elevii mai multor școli au participat la sfintele slujbe, primind cuvânt de învățătură din partea preoților, spovedindu-se și împărtășindu-se cu dumnezeieștile taine. Amintim aici tinerii elevi ai Școlii Gimnaziale Săulești, care au fost primiți în sfânta biserică de căre părintele Pupăzan Sergiu, parohul Parohiei Săulești, Protoieria Târgu Cărbunești. De asemenea, elevii Școlii Gimnaziale Nr. 1, din Bumbești Jiu, au trecut pragul lăcașului de cult, fiind primiți de către preoții Miculescu Dumitru și Vătafu Ștefan. În ziua de 24 noiembrie, copiii spovediți au participat la sfințirea bisericii cu hramul „Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil” din parohia Gornăcel, filia Pleșa, la invitația părintelui paroh Pupăză Viorel, prilej cu care s-au împărtășit. Amintim că slujba de sfințire a fost oficiată de către Înaltpreasfințitul Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi.

 

(Doru Marcu)