Sfânta Mare Muceniţă Ecaterina, cinstită în Parohia craioveană Mântuleasa

Evenimente

Biserica „Maica Precista” – Mântuleasa din Craiova şi-a serbat luni, 25 noiembrie, cel de al doilea hram. Sfânta Mare Muceniţă Ecaterina a adunat zecid e credincioşi craioveni la rugăciune într-o zi cu totul aparte pentru una dintre cele mai vechi comunităţi parohiale din Bănie. Cu acest prilej, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârşită de un sobor de preoţi, în frunte cu pr. Grigore Vulcănescu, consilier eparhial, delegat al Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu la eveniment. Slujba Euharistică a fost înfrumuseţată prin răspunsurile liturgice, date de un grup de elevi de la Liceul de Arte „Marin Sorescu” din Craiova, coordonaţi de diac. prof. Mihnea Bălteanu şi prof. Ileana Boldişor, ambii cadre didactice pe disciplina Religie în această şcoală. Tot elevii de la „Marin Sorescu”, îndrumaţi de profesorii coordonatori, au realizat o frumoasă expoziţie de icoană, care a putut fi vizitată la finele slujbei, la Casa Universitarilor, locaţie aflată în vecinătatea bisericii. Un alt eveniment notabil pentru această zi de praznic a fost şi concursul de creație literar-religioasă ,,Sfânta Ecaterina”, eveniment anual, pregătit în colaborare cu elevii şi profesorii de Religie de la Colegiul Național ,,Frații Buzești” din Craiova. De data aceasta, premianţii au fost însoțiți la eveniment de prof. Mihaela Ouatu, profesor de Religie la „Fraţii Buzeşti”. Pentru cei mai merituoşi elevi, Biserica Mântuleasa a acordat premii și diplome, prezentând credincioșilor cele mai frumoase lucrări. Ziua de prăznuire a Sfintei Mucenițe Ecaterina din parohia Mântulea s-a încheiat printr-o agapă frățească, pregătită de pr. paroh Constantin Resceanu, alături de preoţii slujitori Ion Reşceanu şi Adrian Boldişor, şi de membrii consiliului parohial.

Pr. Ioniţă Apostolache