Cercul metodic al profesorilor de Religie, zona Cărbunești-Novaci, județul Gorj

Evenimente

În ziua de 27 noiembrie 2019 a avut loc Cercul metodic al profesorilor de Religie, zona teritorială Cărbunești-Novaci, desfășurat la Liceul Tehnologic Țicleni, din localitatea Țicleni, județul Gorj.

Cuvântul de deschidere a fost ținut de către domnul Prof. Dr. Istrate Mihai, directorul liceului gazdă. Apoi, părintele Prof. Remus Daniel Hirghiduș a susținut o lecție deschisă la clasa a XI-a, cu tema Familia creștină astăzi. Următoarea activitate a constat în prezentarea unui program artistic, prin implicarea cadrelor didactice ale liceului, dar și a tinerilor elevi. În ultima parte, părintele Prof. Ciungu Ionuț Daniel a susținut un referat cu tema Identitatea satului românesc în contemporaneitate.

La final, părintele Prof. Neofit Stănciulescu, Inspector de specialitate pentru disciplina Religie în cadrul Inspectoratului Județean Dolj, a mulțumit pentru implicare profesorilor de Religie organizatori ai acestui cerc, dar și cadrelor didactice prezente.

(Doru Marcu)