Fundația „Cuvântul care zidește”, acțiune dedicată satului românesc în Școala Gimnazială „Sf. Gheorghe”, Craiova

Evenimente

În ziua de 27 noiembrie 2019, la Școala Gimnazială „Sfântul Gheorghe” din Craiova s-a desfășurat o activitate educativă dedicată Anului omagial al satului românesc. Vechea vatră românească, văzută în ansamblul său, cu obiceiurile, credințele, valorile sale, cu obiectele și expresiile artistice, cu stilul de viață specific, nu trebuie lăsată să se piardă în efervescența transformărilor din zilele noastre. Au răspuns provocării lansate de Fundația Cuvântul care zidește, condusă de către doamna Cristina Stamatoiu, elevii clasei a VII-a, coordonați de doamna Prof. Bogovici Adriana, cadru didactic de Religie. Tineri învățăcei au vorbit despre portul popular românesc, despre datini și obiceiuri tradiționale, despre hora satului, brutărie și gastronomie etc. Au fost amintiți scriitorii care au descris cu măiestire în operele lor viața satului românesc (Ion Creangă, Ioan Slavici, Liviu Rebreanu, Mihail Sadoveanu, Marin Preda). De asemenea, elevii au pregătit o expoziție cu lucrări de pictură și obiecte tradiționale și au modelat mici obiecte decorative din lut.

 

(Doru Marcu)