Oaspeţi de seamă la Seminarul Teologic din Craiova

Evenimente

Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova a primit marţi, 3 decembrie, vizita a trei oaspeţi de seamă, profesori ai Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti (UNMB): prof. univ. dr. Nicolae Gheorghiță, Prorector al Universității Naționale de Muzică din București, arhid. conf. univ. dr. Gabriel Constantin Oprea, şi asist. univ. drd. Cătălin Cernătescu. Prezenţa celor trei a fost prilejuită de concertul-eveniment susţinut de Corul Psalmodia al UNMB din Bucureşti în seara aceleiaşi zile la Filarmonica „Oltenia” din Craiova. Cu prilejul acestei vizite, oaspeţii au vorbit seminariştilor din Bănie despre frumuseţea, nobleţea şi sfinţenia muzicii bisericeşti. La această întâlnire au fost prezenţi şi pr. lect. dr. Adrian Maziliţa şi asist. univ. dr. Victor Şapcă, profesori de muzică bisericească la Facultatea de Teologie din Craiova. La final, cei trei oaspeţi au primit diplome de onoare din partea Seminarului Teologic din Craiova, oferite de arhid. prof. Ionuţ Pătularu, directorul instituţiei.

Pr. Ioniţă Apostolache