Serile duhovniceşti „Filocalia”, la Târgu Jiu

Evenimente

Ca în fiecare an, în Postul Naşterii Domnului, studenţii ascoriţi din municipiul Târgu Jiu pregătesc câteva întâlniri de suflet pentru credincioşii din urbea de pe malul Jiului. Aşezate sub genericul „Serile Filocalia”, conferinţele duhovniceşti aduc de fiecare dată un imbold duhovnicesc pentru participanţi. Prima întâlnire va avea loc luni, 9 decembrie, la Biserica cu hramul ,,Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Târgu Jiu. Astfel, cea de a XXXIII-a ediţii a evenimentului „Filocalia” va fi deschisă de conferinţa Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, care va vorbi despre „Filoasele duhovniceşti ale Postului Naşterii Domnului”. Întâlnirea este programată pentru orele 18,00. Conferinţele vor continua marţi, 10 decembrie, de la aceeaşi oră, prin prelegerea pr. lect. dr. Ioniţă Apostolache, cadru didactic la Facultatea de Teologie din Craiova. Tema de dezbatere va fi „Mărturisirea credinţei ortodoxe în România interbelică”. Evenimentul va avea loc în Biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, de lângă Spitalul Municipal din Târgu Jiu. Ultima întâlnire este programată pentru ziua de joi, 12 decembrie, avându-l ca invitat special pe părintele arhid. conf. univ. dr. Ionel Ungureanu, de la Facultatea de Teologie din Craiova. Părintele profesor va vorbi la Biserica ,,Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”.

Organizatorii ediţiei de anul acesta a „Filocaliei” sunt: Şcoala Populară de Artă, Liceul Teologic ,,Sf.Cuvios Nicodim’’, Protoieriile Târgu-Jiu Nord, Târgu-Jiu Sud şi Târgu-Cărbuneşti, precum şi filiala ,,Sf.Cuvios Irodion de la Lainici” a Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi din România.

Marius Stochiţoiu