Corala Preoților Gorjeni Nicofonis, concert de colinde în Parohia „Sf. Martiri Brâncoveni”, din Craiova

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, și la invitația Pr. paroh Cosmin Dorobăț, Corala Preoților Gorjeni Nicofonis, dirijată de către Arhid. Prof. Dr. Nicușor Lăzărică, a susținut un recital de colinde, de cântece religioase și patriotice, în Parohia „Sf. Martiri Brâncoveni”, din Craiova.  

Evenimentul a fost prezentat de către Pr. Gomoi Gheorghe. Din repertoriul susținut au făcut parte următoarele cântece: Deșteaptă-te Române; Limba Noastră; Cea din urmă noapte a lui Mihai Viteazul; Mama; Sub Milostivirea Ta; Axion-Cuvine-se cu adevărat; Rugăciune; Și era la ora șasea; Gazde Mari nu mai dormiți; O ce veste minunată…; În seara de Moș Ajun; Noi  în seara de Crăciun; Moș Crăciun; Mare Minune; Colindul lui Dumnezeu; La Vitleem colo-n jos; Mărire-ntru cele-nalte și La mulți ani.

  Alături de Corala Nicofonis au venit și preșcolarii Grădiniței Nicolae Romanescu, cei care au încântat credincioșii prezenți prin bucuria și tinerețea lor. Din partea parohiei, micuții colindători au primit daruri de dulciuri și fructe.

Corala Preoților Gorjeni Nicofonis a fost înființată în anul 2012, cu binecuvântarea Părintelui Mitropolit Irineu, participând la numeroase evenimente și manifestări cultural-religioase. În prezent, corala are următorii membrii: Arhid. Nicușor Lăzărică, Pr. Marian Mărăcine, Pr. Neofit Stănciulescu, Pr. Gheorghe Ionașcu, pr. Vasile Mălăescu, Pr. Gheorghe Gomoi, Pr. Gabriel Pigui, Pr. Ionuț Bordeiași, Pr. Ionuț Pădureanu, Pr. Ovidiu Lăpăduș, Pr. Nicolae Grigoriu, Pr. Paul Popescu, Pr. Ion Popescu, Pr. Vasile Popescu, Pr. Cătălin Popescu, Pr. Ion Buicu, Pr. Marian Ionescu, Pr. Radu Drăgulescu, Pr. Laurențiu Baciu, Pr. Ion Gărăcel, Pr. Ionuț Ciungu, Prof. Dumitru Bărăscu și studentul Alexandru Găvan.  

(Doru Marcu)