Punerea pietrei de temelie pentru un nou centru administrativ, în Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

În prezența și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, membrii Permanenței Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei au participat la slujba de binecuvântare și de punere a pietrei de temelie pentru un nou centru administrativ în orașul Craiova, cartierul Craiovița Nouă. Slujba a fost oficiată de Părintele Mitropolit, iar viitoarea clădire a fost așezată sub ocrotirea sprituală a Sfântului Irodion de la Lainici. Acest centru administrativ va fi construit și finalizat în anul 2020, fiind localizat lângă viitoarea catedrală din cartierul Craiovița, închinată „Sf. Ioan Botezătorul”.

În cuvântul de mulțumire, Înaltpreasfinția Sa a subliniat că acest proiect face parte din programul de lucrări inițiate deja în Arhiepiscopia Craiovei, dintre care amintim: finalizarea unei noi fabrici de lumânări, ridicarea unei biserici de lemn din curtea Spitalului Nr. 3 din Craiova și  începerea lucrărilor pentru o nouă biserică în spațiul Parcului Tineretului etc. De asemenea, a subliniat de ce este importantă implicarea în asemenea proiecte și a mulțumit bunului Dumnezeu pentru ajutorul dat, dar și tuturor care au contribuit în vreun fel la aceste lucrări finalizate sau în curs de finalizare: „Avem nevoie de aceste edificii pentru că din punct de vedere instituțional trebuie să funcționăm în parametrii normali și cu toată responsabilitatea. Astăzi ne-a ajutat Dumnezeu să punem început bun, pe care sperăm să-l ducem la bun sfârșit. Această clădire administrativă am închinat-o Sf. Irodion de la Lainici, situată lângă această mare și frumoasă catedrală, cu hramul „Sf. Ioan Botezătorul”. Mulțumim tuturor părinților preoți și protoierei care sunt alături de noi cu rugăciunea și cu contribuția materială, a lor și a credincioșilor din parohii, fără de care nu am putea realiza aceste proiecte. Dumnezeu să binecuvinteze activitatea noastră și să ne dea nădejde la acest sfârșit de an pentru ca în anul viitor să realizăm măcar atâtea proiecte frumoase câte am realizat împreună în acest an”.

 

(Doru Marcu)