Colindători în Cetatea Băniei

Evenimente

Credincioşii din Craiova au împărtăşit în aceste zile bucuria sfântă a „colindului din străbuni”. În Cetatea Băniei, Corala Facultăţii de Teologie din Craiova, dirijată de pr. lect. dr. Adrian Maziţiţa şi asist. dr. Victor Şapcă, a susţinut săptămâna trecută un recital extraordinar de colinde în Catedrala paraclis-mitropolitan „Maica Precista” – Dudu. Evenimentul a fost îmbăgăţit de prezenţa Grupului de copii „Glasuri cristaline”, coordonaţi de prof. Iuliana Manda şi de compozitorul Cristian Alivej. Cel de al doilea concert de colinde din Bănie a fost găzduit vineri, 13 decembrie, de Biserica „Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica” din Cartierul Valea Roşie. Programul artistic a fost alcătuit din recitalul Grupului coral Callatio. Invitaţi speciali au fost membrilor Grupului tradiţional-folcloric „Izvoraşul” din Episcopia Severinului şi Strehaiei, care au prezentat un frumos program artistic desprins din datinile străbune mehedinţene de Crăciun. Următorul spectacol de colind va avea loc săptămâna aceasta, miercuri, 18 decembrie, la Teatrul Elvira Gudeanu din Târgu Jiu. Aici vor urca pe scenă Grupul Callatio, Corul Liceului Teologic „Sf. Nicdim” din Tg. Jiu, Corala preoţilor gorjeni „Nicofonis” şi alţi invitaţi de marcă.

Pr. Ioniţă Apostolache