Festivalul-Concurs Național „Credință și tradiție la români”, faza județeană: „Hristos Se naște, slăviți-L”

Evenimente

În ziua de 16 decembrie 2019, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a avut loc Festivalul-concurs național „Credință și tradiție la români”, faza județeană cu tema „Hristos Se naște, slăviți-L”. Evenimentul a fost organizat de către Liceul „Traian Vuia” Craiova, în parteneriat cu Arhiepiscopia Craiovei și cu Inspectoratul Școlar Județean Dolj și s-a desfășurat în Amfiteatrul Liceului de Artă „Marin Sorescu” din Craiova.

În deschidere a vorbit d-na Prof. Carmen Oprea, în calitate de organizator al festivalului, pentru a mulțumi tuturor profesorilor și elevilor participanți. În continuare, Pr. Consilier Adrian-Claudiu Trifu a transmis cuvântul de binecuvântare din partea Părintelui Mitropolit Irineu, iar d-na Inspector Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, a transmis mesajul de felicitare din partea doamnei Prof. Leontina Monica Sună, Inspector Școlar General al ISJ Dolj.

Din comisia de jurizare au făcut parte Pr. Lect. Univ. Dr. Adrian Mazilița și Asist. Univ. Dr. Victor Șapcă,  de la Facultatea de Teologie din Craiova, Prof. Monica Tănase și Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, din partea Inspectoratului Școlar Județean Dolj, Prof. Doru Marcu, Inspector din partea Arhiepiscopiei Craiovei, Prof. Lucia Croitoru, director al Liceului de Artă „Marin Sorescu” Craiova și Prof. Raluca Florentina Pâncu, director adjunct al  Liceului de Artă. Președintele comisiei a fost Pr. Adrian-Claudiu Trifu, consilier administrativ al Arhiepiscopiei Craiovei. La final, tinerii elevi au primit din partea organizatorilor dulciuri și fructe.

Festivalul a avut două mari secțiuni și anume: Secțiune I pentru Colinde și Secțiunea a II-a pentru Tradiții. Grupurile participante, școlile reprezentate și profesorii coordonatori au fost următorii: 

Colinde

-Corul „Luceafărul” și „Crystal”, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” & „Școala Gimnazială „Gheorghe Țițeica”, Craiova, Prof. Radu Liana

-Corul Școlii Gimnaziale „Traian” Craiova, Arhid. Prof. Dr. Pătularu Ionuț-Adrian și Prof. Vică Melania

-Corul Allegro, Liceul de Artă „Marin Sorescu” Craiova, Prof. Florian George Zamfir

-Corul Liceului „Traian Vuia” Craiova, Prof. Carmen Oprea

-Corul Seminarului Teologic Ortodox „Sf. Grigorie Teologul” Craiova, Prof. Dr. Victor Șapcă

-Corul Liceului „Al. Macedonski” Melinești, Prof. Constanța Tomescu

-Corul Armonia”, Liceul Voltaire, Craiova, Prof. Negoiasa Lenuța și Pîrlea Carmen

-Corul „Fulgi de nea” al Liceului „Al. Macedonski” Melinești, Prof. Tioacă Liliana

-Corul Colegiului Național Militar „Tudor Valdimirescu” Craiova, Prof. Dorobanțu Marinel

-Corul Harmony, Liceul Henri Coandă, Craiova, Prof. Ploae Liviu, Prof. Aurora Turcu și Prof. Claudia Ivașcu

-Corul „Micii almăjeni”, Școala Gimnazială Almăj, Prof. Papa Ion

-Corul Liceului Teoretic „Constantin Brâncoveanu” Dăbuleni, Prof. Croitoriu Cristian

-Palatul Copiilor, Prof. Cristina Giuvelescu

-Grupul Liceului Tehnologic „Petre Baniță” Călărași, Prof. Tonică Camelia, Prof. Delcea Marinela

 

Tradiții

-Liceul Teoretic „Constantin Brâncoveanu” Dăbuleni, Prof. Badi Mariana, Prof. Cristescu Gabriela

-Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” Craiova, Prof. Nicolae Loredana, Prof. Barbu Adriana, Prof. Cotirță Elena

-Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Grigorie Teologul” Craiova, Prof. Sperlea Cristin

-Liceul „Traian Vuia” Craiova, Prof. Ileana Nicolaescu, Prof. Carmen Oprea, Prof. Emilia Țenea, Prof. Camelia Dumitrașcu și Prof. Cristina Popa

-Colegiul Național Militar „Tudor Vladimirescu” Craiova, Pr. Prof. Ionescu Florin.

           

 

(Doru Marcu)