Campania „Daruieşte din sângele tău, aproapelui!”, la Poiana Mare

Evenimente

În prag de Sărbători, Paraclisul „Sfântul Iridon de la Lainici”, din cadrul Spitalului de Psihiatrie din Poiana Mare, judeţul Dolj, a organizat o nouă campanie de donare de sânge. Activitatea, intitulată sugestiv „Dăruieşte din sângele tău, aproapelui!”, a fost organizată la iniţiativa pr. capelan Florin Tinel Dudău. Au participat peste 34 de voluntari, care au dorit să împărtăşească în acest fel darul lor celor bolnavi şi suferinzi. „Săptămâna aceasta am organizat cea de a cincea acțiune a campaniei «Daruieşte din sângele tău, aproapelui!». Iniţiativa s-a dovedit a fi de un real succes, depășind acțiunile trecute ca număr de donatori. Au fost apte pentru donare 34 de persoane, însumând peste 15l/sânge. După cele 5 acțiuni de până acum(18.10.2018 – 17.12.2019), avem un bilanț de peste 130 de pungi/sânge. Vă mulțumesc tuturor! Vă mulțumesc în primul rând celor care ați încercat, dar nu ați reușit! Veniți și da viitoare și cred că veți reuși, așa cum azi au reușit cei care au donat pentru prima oară. Este nevoie de curaj. Următoarea dată de donare va fi 27.03.2020.La mulți și buni ani!”, a spus pr. Florin Tinel Dudău.

Pr. Ioniţă Apostolache