Festivalul „Tradiții și obiceiuri din bătrâni”, ediția a VIII-a, organizat de către Liceul Teologic „Sf. Nicodim” din Târgu-Jiu

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în seara zilei de 18 decembrie 2019, Liceul Teologic „Sf. Nicodim” din Târgu-Jiu a organizat Festivalul „Tradiții și obiceiuri din bătrâni”, ediția a VIII-a, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Gorj, cu Protoieriile Târgu-Jiu Nord, Târgu-Jiu Sud și Târgu-Cărbunești, și cu Teatrul Dramatic Elvira Godeanu din Târgu-Jiu, care a pus la dispoziție sala mare pentru desfășurarea evenimentului.

Cuvântul de bun venit i-a aparținut Părintelui Prof. Anghel Nicolae Păunescu, directorul Liceului Teologic, care a transmis și mesajul de binecuvântare din partea Părintelui Mitropolit Irineu. În continuare, în calitate de prezentator, d-na Prof. Cristina Buzducea a invitat pe scenă următoarele grupuri vocale și artistice:

 

-Corul Liceului Teologic, dirijat de către Arhid. Prof. Dr. Nicușor Lăzărică, și asistat de către Prof. Ionuț Bordeiași;

-trupa de teatru Nicologos a Liceului Teologic, coordonată de către Prof. Mirela Popescu, cu sceneta Vicleiul;

-Corala preoților gorjeni Nicofonis, dirijată de către Arhid. Prof. Dr. Nicușor Lăzărică;

-grupul de elevi, cu interpretarea scenetei Plugușorul, îndrumați de către Prof. Dumitru Bărăscu;

-Corul Calatio, dirijat de către Asist. Univ. Dr. Victor Șapcă.

 

(Doru Marcu)