Concert al Grupului Psaltic „Sf. M. Mc. Dimitrie” în Catedrala Mitropolitană din Craiova

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în seara zilei de 20 decembrie 2019, Grupul Psaltic „Sf. M. Mc. Dimitrie” a susținut un concert de colinde, în Catedrala Mitropolitană din Craiova. Corul are în componență preoți, diaconi și studenți din județul Dolj și este dirijat de către Asist. Univ. Dr. Victor Șapcă. În calitate de invitați speciali au cântat alături de grupul psaltic interpreta de muzică populară și religioasă Zorina Bălan și Pr. Gigi Smădoi. Evenimentul s-a desfășurat sub genericul „Colindăm, Doamne, colind”.

Cuvântul de binecuvântare al Părintelui Mitropolit Irineu a fost transmis de către preacucernicul Pr. Grigore Vulcănescu, consilier cultural al Arhiepiscopiei Craiovei: „Venirea pruncului Iisus pe pământ creează această stare de bucurie duhovnicească, această stare în care și cei mai în vârstă trăiesc aceleași sentimente ca ale copiilor. Sunt momente unice în timpul calendarului bisericesc când avem prilejul ca în bisericile noastre să avem în fața noastră acești copii care se bucură de venirea pruncului Iisus pe pământ. Dacă această lună, decembrie, este o lună a bucuriei, a buneivoiri și a iubirii, acesta este mesajul deosebit pe care acest praznic al Nașterii Mântuitorului Iisus Hristos ni-l transmite în sufletele și inimile noastre. De aceea, în această seară minunată, doresc să vă transmit mesajul de binecuvântare, de pururea rugăciune și de bucurie al Înaltpreasfințitului Mitropolit Irineu care este alături mereu de noi și în activitățile noastre. Sărbători cu bucurie vă dorim și cu multă sănătate”.

 

(Doru Marcu)