Liturghie arhierească în Catedrala Mitropolitană „Sf. Mc. Dumitru” din Craiova în prima zi de Crăciun

Evenimente

În fiecare an, în ziua de 25 decembrie, Înaltpreasfințitul Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, cinstește cu liturghie arhierească în Catedrala Mitropolitană „Sf. Mc. Dumitru” din Craiova praznicul „Nașterea după trup a Domnului Iisus Hristos”, cunoscut în popor ca sărbătoarea Crăciunului. În această zi, de mare sărbătoare pentru creștini, pericopa evanghelică este preluată din Sfânta Evanghelie după Matei, capitolul 1, versetele 18-25, unde se vorbește despre nașterea minunată a pruncului Iisus din Fecioara Maria.

Imediat după cântarea Axionului dedicat Nașterii Domnului, teologul Pîrvuleț Ion, profesor de religie, a fost hirotonit diacon pentru Parohia Frâncești, din Protoieria Târgu-Jiu Nord, județul Gorj.

La finalul sfintei slujbe, Arhim. Vladimir Dărângă a dat citire Pastoralei la Nașterea Domnului nostru Iisus Hristos, anul 2019, semnată de către Înaltpreasfințitul Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei: „Nădăjduiesc, în această sfântă zi de Crăciun, ca Mântuitorul Iisus Hristos, Care S-a născut pentru noi din Preasfânta Fecioară Maria, să vă dăruiască certitudinea biruinţei Lui în întunericul lumii în care trăim. Dorim ca toţi să trăiţi Naşterea Domnului în pace şi linişte, îndemnându-vă totodată să vă rugaţi Domnului pentru satele şi comunităţile noastre. Astfel, dând mărturie de bucuria vieţii creştine, să vadă toţi oamenii înflorind chemarea la sfinţenie în diferitele forme de viaţă pe care Duhul ni le propune. Însăşi Preacurata Fecioară Maria, Mama care ne ocroteşte şi ne însoţeşte, să vă dăruiască bucuria care ne face să spunem cu tărie: „Mari lucruri a făcut Cel Atotputernic cu noi şi Numele Său e binecuvântat în veci”. Felicitându-vă pe toţi cu ocazia marelui Praznic al Naşterii Domnului şi cu prilejul Anului Nou, vă urez din tot sufletul să aveţi sănătate, pace şi ajutor de la Domnul şi Mântuitorul nostru Iisus Hristos. Harul Domnului nostru Iisus Hristos şi dragostea lui Dumnezeu Tatăl şi împărtăşirea Sfântului Duh să fie cu voi, cu toţi! Sărbători fericite! La mulţi ani! Al vostru rugător şi permanent mijlocitor în Duhul Sfânt către Domnul, DR. IRINEU, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei”.

 

(Doru Marcu)