Proiectul „Brăduțul prieteniei”, ediția a V-a, desfășurat în judeţul Dolj

Evenimente

În perioada noiembrie – decembrie 2019, în județul Dolj s-a derulat activitatea intitulată „Brăduţul prieteniei”, ediţia a V-a, înscrisă în planul anual de activităţi extracurriculare al Inspectoratului Școlar Județean Dolj pentru disciplina Religie, în colaborare cu Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Sf. Vasile, Craiova. Profesorii au pregătit, împreună cu elevii, unul sau mai multe globuri de Crăciun, felicitări sau scrisori, pe care au scris numele școlii, precum şi urări specifice Sărbătorii Nașterii Domnului.  

Activitatea a avut drept scop stimularea comportamentului participativ, capacitatea de a se angaja în acțiuni şi de a interacționa la nivelul grupurilor, dovedind solidaritate, având posibilitatea să îşi valorifice și să îşi dezvolte spiritul de întrajutorare prin acțiuni de voluntariat ce promovează: dragostea, mila creștină, prietenia şi respectul reciproc. Materialele au fost aduse la sediul Liceului Teoretic „Henri Coandă” din Craiova. Coordonatori ai activităţii au fost: Prof. Dr. Stăiculescu Angel Cristian, Prof. Claudia Ivașcu și Prof. Turcu Aurora.

Materialele  au fost donate pentru a decora bradul de Crăciun al Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Sfântul Vasile” Craiova, fiind un simbol al prieteniei, iubirii şi al bucuriei Nașterii Mântuitorului Hristos. Colaborarea cu Centrul Școlar „Sf. Vasile” a fost posibilă datorită implicării Prof. Cornea Florentina, în calitate de director și Prof. Budeancă-Babolea Oana.  

Unitățile si cadrele didactice care s-au implicat în activitate au fost:

 1. Şcoala Gimnazială Traian, Prof. Dr. Pătularu Ionuț, Prof. Melania Vică, prof. Dașu Maria, Prof. Beatrice Bălaşa, Prof. Bistriceanu Daniela, Prof. Dragomir Ionela, Prof. Deaconu Mirela, Prof. Ducu Loredana, Prof. Cotoi Mihaela, Pr.Prof. Bălaşa Pauliean;
 2. L.T.S. ,,Pelendava”, Prof. Mihaela Văetişi;
 3. Liceul ,,Matei Basarab”, Prof. Daniela Ionescu;
 4. Şcoala Gimnazială „Leșile” Şimnicu de Sus, Prof. Gaşpar Mihaela;
 5. Şcoala Gimnazială Coşoveni, Prof. Dăsculţu Maria;
 6. Şcoala Gimnazială „Ion Creangă”, Prof. Maria Olariu, Prof. Aurora-Mihaela Păun;
 7. Şcoala Gimnazială Sadova, Prof. Burduşel Claudia, Prof. Voica Nela, Prof. Bonea Ecaterina
 8. Liceul Teoretic Amărăştii de Jos, Prof. Belciug Marilena;
 9. Şcoala Gimnazială Prapor, Prof. Rezeanu Ştefania Alina, Prof. Marcu Ramona
 10. Liceul ,,Traian Vuia” Craiova, Prof. Carmen Oprea;
 11. Liceul Tehnologic Special Beethoven, Prof. Lucian Gheorghe;
 12. Şcoala Gimnazială „Nicolae Bălcescu”, Prof. Nicolae Loredana;

13.Liceul „Independenţa” Calafat, Prof. Georgescu Oana-Serena;

14.Liceul Teoretic „Henri Coandă”, Prof. Claudia Ivaşcu, Prof. Turcu Aurora, Prof. Corina Lulă, Prof. Didu Sorin;

 1. Şcoala Gimnazială „Gheorghe Brăescu” Calafat, Prof. Nicolae Maria Dana, Prof. Marioara Fera, Prof. Pîrjol Simona, Prof. Bobolocu Janina, Prof. Ocneanu Carmen, Prof. Vlădeanu Gianina;
 2. Colegiul Național „Carol I”, Prof. dr. Stăiculescu Angel Cristian, Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, Prof. Valeria Mirea;
 3. Şcoala Gimnazială Negoi, Prof. Buşiu Gavrilă Cornelia Mihaela;
 4. Liceul Militar Craiova, Pr. Prof. Ionescu Florin;

19.Liceul Voltaire Craiova, Prof. Negoiasa Lenuţa, Prof. Ostroveanu Cătălin;

 1. Şcoala Gimnazială „Gheorghe Ţiţeica”, Prof. Eduard Gegiu.

(Prof. Turcu Aurora)