Lansarea proiectului „Diferiți, dar egali!”, al Asociației PROMINA Craiova

Evenimente

Asociația PROMINA Craiova, coordonată de către Pr. Prof. Dodenciu Lucian a lansat săptămâna trecută în mod oficial proiectul „Diferiți, dar egali!”, în cadrul Școlii Gimnaziale Speciale „Sf. Mina”, din Craiova. Proiectul este finanțat de Comisia Europeană prin Corpul European de Solidaritate. De asemenea, proiectul susține inițiativa Comisiei Europene care le oferă tinerilor șansa de a face voluntariat sau de a se implica în proiecte pe întregul teritoriu al Uniunii Europene. Scopul acestuia este incluziunea socială a elevilor cu CES (cerințe educaționale speciale), prin activități de terapie ocupațională care să le dezvolte abilitățile practice. Se dorește conștientizarea comunității prin intermediul mass-mediei cu privire la nevoile sociale ale persoanelor cu deficiențe, prin implicarea activă a celor 20 de elevi din grupul țintă pe parcursul a 6 luni, în vederea reducerii riscului de abandon școlar în rândul acestora. Proiectul a fost prezentat în cadrul Conferinței Naționale „Exemple de bune practici în derularea proiectelor educative”, care a avut loc la Școala Gimnazială Specială „Sf. Mina”, Craiova, prin implicarea doamnei director Prof. Constantinescu Maria Cristina și a doamnei Prof. Jiroveanu Cristina, în calitate de consilier educativ.  

 

(Doru Marcu)