Noi întâlniri în cadrul Concursului Național Catehetic „Iubirea lui Hristos în familia mea”

Evenimente

În Arhiepiscopia Craiovei, în ultima săptămână a lunii ianuarie au avut loc mai multe întâlniri de lucru pentru Concursul Național Catehetic  „Iubirea lui Hristos în familia mea”, derulat în Patriarhia Română, cu ocazia Anului Omagial al pastorației părinților și copiilor și al Anului comemorativ al filantropilor ortodocși români. Astfel, la Târgu-Jiu, părintele protopop Marian Mărăcine a găzduit în cadrul Protoieriei Târgu-Jiu Nord o întâlnire pentru desemnarea parohiilor participante în acest concurs. La Craiova, în cadrul Protoieriilor Craiova Nord și Craiova Sud a avut loc o ședință comună unde preoții desemnați pentru acest concurs au fost informați cu privire la aspectele organizatorice. La această ședință a participat și Pr. Gabriel Sorescu, consilier pentru Sectorul de învățământ, activități cu tineretul și de catehizare, Pr. Grigore Vulcănescu, protopop al Protoieriei Craiova Sud și Pr. Ion Nicolae, protopop al Protoieriei Craiova Nord.

Cu binecuvântarea și cu aprobarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în realizarea activităților acestui concurs național catehetic, au fost desemnate următoarele parohii: Protoieria Târgu-Jiu Sud: Parohia Strâmba Jiu, Parohia Stâmtu, Parohia Înălțarea Domnului, Parohia Tîlvești, Parohia Turceni, Parohia Budieni, Parohia Samarinești, Parohia Rovinari II; Protoieria Târgu-Jiu Nord: Parohia Sf. Voievozi Târgu-Jiu, Parohia Costeni, Parohia Dobrița, Parohia Gărnăcel, Parohia Preajba, Parohia Motru I, Parohia Sf. Apostoli Târgu-Jiu, Parohia Sadu II; Protoieria Craiova Sud: Parohia Prapor, Parohia Dăbuleni, Parohia Mârșani Popești, Parohia Mârșani Ciunei, Parohia Cârcea, Parohia Robănești de Jos, Parohia Lișteava, Parohia Romanești, Paraclisul Sf. Gheorghe-Vechi; Protoieria Craiova Nord: Parohia Braniște II, Parohia Izvor, Parohia Segarcea II, Parohia Belcin, Parohia Mălăiești, Parohia Ișalnița, Parohia Bucovăț, Parohia Predești; Protoieria Băilești: Parohia Giubega, Parohia Galicea Mare, Parohia Moțăței I, Parohia Izvorul Tămăduirii-Calafat, Parohia Urzicuța, Parohia Moreni, Parohia Preișoru Vechi, Parohia Unirea II.

(Doru Marcu)