Activitate în cadrul proiectului „Școala altfel”, derulată în Parohia Comoșteni

Evenimente

În baza protocolului de colaborare între Școala Gimnazială Gângiova, din județul Dolj, și Parohia Comoșteni, din Protoieria Băilești, marți, 25 februarie 2020, a avut loc o activitate în cadrul proiectului „Școala altfel”, anume vizitarea bisericii parohiale cu hramul „Sf. Nicolae”, a Parohiei Comoșteni, declarată monument istoric. Elevii participanți au fost însoțiți de către doamna Olaru Camelia, cadru didactic pentru disciplina religie, și de către doamna Alina Neacșu, în calitate de consilier școlar. La biserică, elevii și profesorii au fost întâmpinați de către preotul paroh Nicola Alin Constantin. Totodată, după o scurtă prezentare a lăcașului de cult, pr. Nicola s-a rugat alături de elevi pentru luminarea minții și pentru sănătatea tuturor celor implicați în actul educațional. La finalul întâlnirii, copiii au primit iconițe cu Sf. Ierarh Nicolae și au participat la o agapă oferită de consiliul parohial.

(Doru Marcu)