Săptămâna duhovnicească la Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Grigorie Teologul”, Craiova

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în perioada 2-8 martie 2020, Seminarul Teologic din Craiova a avut parte de un program special pentru prima săptămână din Postul Sfintelor Paști, cunoscută ca Săptămâna duhovnicească.

În acest sens, alături de cadrele didactice, tinerii seminariști au putut participa la sfintele slujbe, săvârșite de către preoții profesori și de preoții spirituali, au dat răspunsurile la strană, s-au spovedit, iar la finalul săptămânii, s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Mântuitorului Iisus Hristos. În primele zile ale săptămânii, potrivit tradiției liturgice, în toate bisericile s-a săvârșit Canonul cel Mare, alcătuit de către Sf. Andrei Criteanul, îndemnându-ne la o perioadă de meditație și de pocăință.    

Totodată, la invitația Părintelui Arhid. Prof. Dr. Pătularu Ionuț Adrian, directorul Seminarului, în Săptămâna duhovnicească înaintea elevilor au venit să rostească cuvinte de învățătură următoarele persoane: Părintele stareț Nifon, de la Mănăstirea Jitianu, Pr. Decan Conf. Univ. Dr. Nicolae Răzvan Stan, Arhid. Conf. Univ. Dr. Ungureanu Ionel, Pr. Lect. Univ. Dr. Bot Lucian, Pr. Prof. Univ. Dr. Picu Ocoleanu, Pr. Prof. Univ. Dr. Popescu Ion, Pr. Lect. Univ. Dr. Reșceanu Ionuț, de la Facultatea de Teologie din Craiova, Arhim. Vladimir Dărângă, de la Catedrala Mitropolitană „Sf. Mc. Dumitru” din Craiova,  Pr. Drăgușin Ioan, Pr. consilier Gabriel Sorescu și poetul Marius Robu.

 

(Doru Marcu)