Colaborare în scop umanitar între Școala Gimnazială Bucovăț și Parohia Bucovăț, din județul Dolj

Evenimente

În cadrul Concursului Național Catehetic „Iubirea lui Hristos în familia mea”, derulat în Arhiepiscopia Craiovei cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Mitropolitul Olteniei, în primele zile ale lunii martie, Parohia Bucovăț, în colaborare cu Școala Gimnazială Bucovăț, a desfășurat activități cultural-religioase în scopul ajutorării a 2 familii cu o situație materială dificilă, din localitatea Bucovăț, județul Dolj. Coordonați de către părintele Adrian Sprâncenatu și de către doamna Prof. Pascu Nicoleta Dorina, cadru didactic de religie, cu sprijinul tuturor cadrelor didactice și al conducerii Școlii din Bucovăț, tinerii elevi au realizat o expoziție cu vânzare de felicitări și mărțișoare, confecționate în cadrul unor ateliere, dar și un program de cântece și poezii dedicate mamei. Activitățile s-au realizat și prezentat atât la școală, cât și în biserica parohială cu hramul „Sf. Ier. Nicolae”, unde cei prezenți au putut să doneze după posibilități pentru familiile nevoiașe.

(Doru Marcu)