Proiectul cultural-filantropic „Mâini dibace, suflet mare, zâmbet şi credinţă”, finalizat în Parohia Lișteava, din Protoieria Craiova Sud

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Parohia Lișteava, din Protoieria Craiova Sud, județul Dolj, în colaborare cu Şcoala Gimnazială Ostroveni, a realizat mai multe activităţi cultural-religioase şi filantropice, în cadrul Concursului Naţional Catehetic „Iubirea lui Hristos în familia mea”, inițiat de către Patriarhia Română. 

Printre activităţile realizate de grupul de tineri al parohiei Lișteava, sub îndrumarea cadrelor didactice de la Şcoala Gimnazială Ostroveni, amintim:

  • „Credința mea prin faptele mele” – ateliere de creație (realizarea de icoane și alte obiecte religioase în vederea vânzării acestora);
  • „O faptă bună Dumnezeu o înmulțește înzecit” – expoziție cu vânzare (icoanele și obiectele religioase realizate de către elevi au fost expuse în cadrul unei expoziții cu vânzare la Biserica „Sfântul Nicolae” din localitatea Lișteava, în data de 23 februarie 2020, după ce echipa de realizare a miniproiectului a participat la Sf. Liturghie);
  • „Suflet pentru suflet”- spectacol caritabil (cu ocazia Lăsatului secului pentru Postul Sfintelor Paști, la Şcoala Gimnazială Ostroveni a avut loc un spectacol organizat de doamna Prof. Gaftonie Paulina, dar şi o expoziție cu vânzare de mărțișoare realizate de către grupul de copii).

În urma acestor activităţi, echipa de realizare a miniproiectului a reuşit să sensibilizeze comunitatea parohială şi autoritățile locale şi împreună cu acestea să asigure necesarul de materiale în vederea finalizării casei unei familii care locuiește într-o locuință improvizată.

Coordonatorii principali ai proiectului au fost: Pr. paroh Studineanu Adrian, director Pîrvu Viorica, profesor de religie Dragu Mădălin şi cadrele didactice Ilie Camelia, Mitranescu Cornelia, Oprișor  Floriana Emanuela, Popescu Denisa Cristina, Rădoi Cristina Mariana, Mirea Ramona, Ghiță Aurora, Afronie Georgiana, Iovan Anișoara, Gaftonie Paulina, Stanciu Paula şi Durău Elena.

 

 

(Doru Marcu,

Pr. Studineanu Adrian)