Proiectul „Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele” al Parohiei Postelnicu Fir și al Școlii Gimnaziale „Mircea Eliade”, Craiova

Evenimente

La începutul lunii martie, elevii din Școala Gimnazială „Mircea Eliade”, din Craiova, au participat cu mare bucurie la activitățile propuse în cadrul proiectului „Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele”, inițiat de către Parohia Postelnicu Fir, în colaborare cu Școala Gimnazială „Mircea Eliade”. Inițiativa se înscrie în cadrul Concursului Național Catehetic „Iubirea lui Hristos în familia mea”, derulat în Patriarhia Română în anul omagial al pastorației copiilor și părinților. Coordonatorii principali ai proiectului sunt: Pr. consilier Vulcănescu Grigore, Pr. Draga Mihai, Pr. Nistorescu Cristian, Prof. Constantin Liliana și Prof. Boborica Dinuța. 

Amintim cele mai importante acțiuni ale proiectului cultural-filantropic:

-activitatea de confecționare de mărțișoare și felicitări pentru „Târgul de Mărțișor”, din fondurile colectate fiind achiziționate cărți și jocuri pentru copiii de la Școala Specială „Sf. Vasile cel Mare”, Craiova

-serbarea școlară dedicată zilei mamei, coordonată de Înv. Carmen Popa și Înv. Granaru Nadia

-expoziția de desene, coordonată de Înv. Valentina Cretan

-oferire de mărțișoare și felicitări pentru doamnele de la Căminul de bătrâni, Craiova.

(Doru Marcu)