Îndemn la calm şi responsabilitate!

Comunicate de presa Evenimente

În legătură cu postările publicate recent de situl stiripesurse.ro, cu titlul „SCENE SCANDALOASE în biserici: Poliția a luat mascații și s-a dus peste preoți, în timpul slujbelor”, Arhiepiscopia Craiovei precizează că nu a existat niciun fel de conflict în vreo biserică din cuprinsul judeţelor Dolj şi Gorj, care să vizeze numărul de participanţi la sfintele slujbe. Menţionăm totodată că recomandările înaintate de organele competente ale Statului Român în legătură cu situaţia Covid-19 au fost respectate până acum cu stricteţe de toţi preoţii şi credincioşii din cuprinsul Arhiepiscopiei Craiovei.

Îndemnăm pe această cale pe toţi credincioşii noştri la calm şi responsabilitate, căutând pe tot posibilul să evite fenomenul extins de fake-news şi să respecte recomandările organelor abilitate în această situaţe de criză!

 

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Craiovei