Arhiepiscopia Craiovei sprijină lupta de combatere COVID-19: Donaţie importantă către Spitalul „Victor Babeş” din Bănie

Evenimente

Arhiepiscopia Craiovei se alătură luptei de combatere a Covid-19 printr-o donaţie importantă de aparatură medicală făcută săptămâna aceasta. Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va fi achiziţionat şi donat în următoarele zile către Spitalul de Boli Infecţioase „Victor Babeş” din Craiova un aparat necesar tratării bolnavilor diagnosticaţi cu virusul COVID-19. Iniţiativa se alătură programului filantropic demarat la începutul acestei luni, în contextul declarării stării de urgenţă, prin care Arhiepiscopia Craiovei, prin Asociaţia „Vasiliada”, cu sprijinul protopopiatelor şi parohiilor din judeţele Dolj şi Gorj, furnizează zilnic alimente neperisabile şi hrană pentru persoanele izolate la domiciliu, în principal vârstnici fără sprijin financiar.

Pr. Ioniţă Apostolache