Activități filantropice în Protoieria Băilești, din Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, la inițiativa Pr. protoiereu Neacșu Cătălin, în această perioadă de grea încercare, mai mulți preoți din Protoieria Băilești a Arhiepiscopiei Craiovei au organizat acțiuni filantropice pentru ajutorarea persoanelor în vârstă. Respectând cadrul legal, preoții, împreună cu voluntarii, s-au deplasat la domiciliile acestora, dăruindu-le produse alimentare, dar și suport duhovnicesc. În același timp, slujitorii sfintelor altare și-au manifestat disponibilitatea ca și în viitor să vină în sprijinul acestora prin achiziționarea de alimente, medicamente și produse igienice. În acest sens, s-a realizat o evidență clară a persoanelor care sunt în imposibilitatea de a-și procura singuri produsele amintite, urmând ca în zilele următoare să se realizeze noi vizite cu scop filantropic și duhovnicesc. Activitățile au ca motto îndemnul părintelui Nicolae Steinhardt: „Dăruind, vei dobândi”.

(Diac. Teodor Marcu)