Concursuri online de pictură, desen și eseuri, inițiate de Fundația „Cuvântul care zidește”

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Fundația „Cuvântul care zidește” a inițiat, în perioada 16 martie – 17 aprilie 2020, activități online în cadrul Festivalului „Îngerul a strigat”, cu următoarele teme: concurs de pictură și desen cu titlul „Familia”; concurs de eseuri (format Word sau PDF) cu titlul „Eu și familia mea” și concurs de încondeiat ouă.

Activitatea concursului de pictură și desen cu tema „Familia” a fost finalizată în data de 6 aprilie, când pe site-ul oficial al Fundației s-au afișat rezultatele concursului și s-a realizat o expoziție online cu cele mai frumoase lucrări, menționându-se numele elevilor, al profesorilor coordonatori, precum și al școlii de care aparțin.

În acest proiect online, 40 de cadre didactice au implicat în acest proiect aproximativ 120 de tineri elevi din ciclul preșcolar, primar și gimnazial, de la următoarele instituții școlare: Grădinița cu program prelungit „Sfânta Tatiana” Craiova, Școala Gimnazială „Gheorghe Țițeica” Craiova, Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” Craiova, Școala Gimnazială Cerăt, Dolj, Școala Gimnazială Negoi, Dolj, Școala Gimnazială „Mircea Eliade” Craiova, Școala Gimnazială „Lascăr Catargiu” Craiova, Școala Gimnazială Nr. 1 Mârșani, jud. Dolj, Școala Gimnazială „Gheorghe Brăescu” Calafat, Școala Gimnazială „Gheorghe Bibescu” Craiova, Școala Gimnazială „Alexandru Macedonski” Craiova, Școala Gimnazială Întorsura, jud. Dolj, Școala Gimnazială Calopăr-structura Belcin, jud. Dolj, Școala Gimnazială „Ion Creangă” Craiova, Colegiul Național „Ștefan Velovan” Craiova, Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova, Liceul de Arte „Marin Sorescu” Craiova, Liceul Teoretic „Constantin Brâncoveanu” Dăbuleni și Liceul Teoretic „Henri Coandă” Craiova.

În continuare, Fundația „Cuvântul care zidește” derulează Concursul de încondeiat ouă. Termenul limită de trimitere a fotografiilor este de 17 aprilie 2020, coordonatoarea acestor activități fiind doamna Cristina Stamatoiu, în calitate de director al fundației.

(Diac. Teodor Marcu)